Ochorenie pohybového aparátu

Mäkká laserová terapia sa v medicíne účinne používa už viac ako 50 rokov. Jej účinnosť bola preukázaná pri takmer 100 ochoreniach, čo je podložené klinickým výskumom a prípadovými štúdiami.

Infračervené (808 nm) lasery absorbujú svetlo na hlbších úrovniach (ich biologický účinok je až do hĺbky 8 - 10 cm), vďaka čomu sú vynikajúcou terapiou pri ochoreniach pohybového aparátu, kde majú analgetický a protizápalový účinok a urýchľujú hojenie svalov, šliach a kĺbov.

Použitie:

Patológie vyplývajúce z prerastania:

- Ruptúra (ruptúra) svalu, väziva alebo šľachy, zlomenina

- Tendinitída (zápal šliach)

- zápal svalov (myozitída)

- Osteomyelitída úponu alebo začiatku svalov, ostruha 


(napr. "tenisový lakeť" = periostitída v mieste úponu extenzorového svalu predlaktia v dôsledku nadmerného zaťaženia).

 

Degeneratívne zmeny:

- Artróza, opotrebovanie chrupavky (artróza) (SL150 je vhodný len pre malé kĺby!)

- Ochorenia chrbtice: úľava od bolesti, zníženie zápalu (napr. lumbago)

- Svalové ochorenia: napr. bolesť svalov, kontraktúra kĺbov

- Reumatické bolesti

- Artritída (zápal kĺbov)

 

Poruchy pohybového aparátu môžu spôsobovať problémy a bolesti v rôznych častiach tela a vo viacerých kĺboch. V mnohých prípadoch bolesti pohybového aparátu sa bolesť neprejavuje v mieste vzniku problému, ale vyžaruje do inej oblasti, napríklad do kĺbu. Na účinné zmiernenie bolesti sa odporúča lokalizovať a liečiť nielen bolestivú oblasť, ale aj vyžarujúce bolestivé body - spúšťacie body.

 

Liečba:

Infračervené žiarenie by sa malo v závislosti od ochorenia aplikovať na 2-5 minút v jednom bode. Frekvencia ošetrení závisí od typu ochorenia a od toho, ako dlho je prítomné.

Liečba akútneho ochorenia (ochorenie je čerstvé):

- Liečba by sa mala podávať denne počas 1 - 2 týždňov, potom 3-krát týždenne až do vymiznutia príznakov. Zlepšenie sa môže prejaviť počas prvej liečby alebo do 1 dňa.

 

Liečba chronických (dlhotrvajúcich) ochorení (starších ako 6-8 týždňov):

- Dlhšie trvajúce ochorenia by sa mali liečiť menej často. Počas prvých 2 týždňov 3-4 krát, potom 2-3 krát týždenne, kým príznaky neustúpia alebo sa výrazne nezmiernia.

- Pri chronických ochoreniach trvá zotavenie prirodzene dlhšie (dni, týždne, mesiace). Po prvých ošetreniach sa môže bolesť zvýšiť (reakcia na liečbu), ale ide o dočasný jav a po niekoľkých ošetreniach postupne vymizne.

- Na dlhodobé uzdravenie (niekoľko mesiacov) sa odporúčajú každodenné kúry počas 2 - 3 týždňov a potom prechod na menej časté kúry každé 2 dni.

- Častejšie alebo dlhšie ošetrenia nemusia urýchliť proces hojenia, pretože existuje biologická hranica, za ktorou už ožarovanie nemôže stimulovať bunky!

 

Mäkká laserová terapia skracuje čas hojenia traumatických poranení! Po operácii používajte laser 1-2 krát denne na rýchlejšie hojenie.

V prípade zlomenín kostí sa v sadre na sádrovanej končatine zvyčajne vyreže "malé okienko", takže priame laserové osvetlenie intenzívne podporuje proces osifikácie.