Výskumy a liečebné protokoly

Veterinárna medicína

Fyziologické účinky svetla a jeho liečivá sila sú známe už dlho. Je vedecky dokázané, že svetelné lúče, viditeľné aj neviditeľné pre oko, pôsobia na živé organizmy.

Tradičné mäkké laserové zariadenia sa používajú už desaťročia v humánnej aj veterinárnej medicíne. Existuje mnoho variantov, ale ich spoločným znakom je, že pri nesprávnom použití môžu spôsobiť nehody a používať by ich mal len kvalifikovaný personál.

Technológia Safe Laser je v tomto ohľade prelomová: jej terapeutické použitie je podobné ako pri mäkkých laseroch, ale oveľa bezpečnejšie. Patentovaná optická konštrukcia umožnila používať lasery s relatívne vysokým výkonom (150 mW - 1800 mW) bezpečne a bez rizika pre oko, čím sa výrazne rozšíril okruh používateľov laserov.

SAFE  LASER V PRAXI - SKÚSENOSTI V PRAXI... A DOMA!

SafeLaser sa môže používať samostatne alebo ako doplnok k medikamentóznej alebo chirurgickej liečbe, najmä v nasledujúcich indikáciách u spoločenských zvierat:

- kontúzie, hematómy,

- zlomeniny kostí,

- poranenie/prerušenie väzov

- chronická artritída,

- degenerácia platničiek,

- poranenia epitelu, pooperačné rany, vredy,

- poranenia ústnej a nosnej sliznice,

- zápalové lézie brušných orgánov (s 808nm lasermi)

Kontraindikácie

Lasery sa v medicíne používajú už viac ako 50 rokov. Jednou z dôležitých výhod tejto liečby je, že nemá žiadne nežiaduce účinky.

Pred začatím liečby je však potrebné vziať do úvahy nasledujúce kontraindikácie.

- NELIEČTE bolestivé oblasti neznámeho pôvodu!

- Bezpečné laserové zariadenia sa môžu používať u pacientov, ktorí boli vyšetrení a diagnostikovaní lekárom.

- Lasery môžu používať len spôsobilé osoby staršie ako 18 rokov!

- U dojčiat a malých detí nepoužívajte metódu osvetlenia nosovej sliznice z dôvodu relatívne príliš silného svetla, ktoré môže podráždiť oči!

- U tehotných žien je zakázané ožarovanie podbruška a nosovej sliznice a u dojčiat ožarovanie otvorených jamiek z dôvodu (potenciálne nebezpečného) zvýšenia objemu krvi !!!

- Prístroj je zakázané používať aj u osôb s vážnymi problémami so zrážanlivosťou krvi!

- Neosvetľujte: oblasti so zhubnými nádormi, oblasti štítnej žľazy a prsníkov a plesňové oblasti kože.

- Priame ožarovanie pigmentových znamienok môže byť nebezpečné, pretože sa považuje za stav zabraňujúci vzniku rakoviny.

- Nesvieťte laserom zámerne do očí ani do ich okolia!

 

Covid19- výskum

Mohlo by laserové svetlo pomôcť v boji proti vírusu Covid-19?

Mäkká laserová terapia sa už desaťročia používa na liečbu príznakov rôznych vírusových ochorení.

Naši odborníci skúmajú potenciálne pozitívne účinky laserov na ochorenie spôsobené koronavírusom Covid-19 od februára 2020.

V súčasnosti prebieha množstvo medzinárodných výskumov na túto tému a tím Safe Laser zostavil vlastnú výskumnú teóriu a protokol na základe svojich terapeutických skúseností.

Cieľom tejto stránky je predstaviť známe mechanizmy účinku a sprístupniť vedecky podložené poznatky, výskum a publikácie.

 Lasery nemôžu zabrániť infekcii koronavírusom! Cieľom výskumu je znížiť rozvoj závažných klinických príznakov a podporiť zmiernenie príznakov a vyliečenie.

Mechanizmus účinku -Safe Laser výskum

Červené krvinky v našom tele prenášajú kyslík z pľúc do orgánov.

Je to preto, lebo porfyrínová zlúčenina v hemoglobíne červených krviniek obsahuje ión železa (Fe2+), na ktorý sa viaže kyslík. Táto látka sa nazýva hem, ktorý dáva krvi červenú farbu.

Koronavírus napáda okrem iného aj tento mechanizmus prenosu kyslíka, čo u pacientov spôsobuje čoraz závažnejší nedostatok kyslíka, ktorý môže viesť k zastaveniu činnosti kritických orgánov.

Vírus Covid-19 sa môže naviazať na porfyrín prostredníctvom ORF8 a povrchových glykoproteínov.  [2]

Zároveň iné proteíny na povrchu vírusu (ORF1ab, ORF10, ORF3a) oddeľujú ión železa, čím eliminujú transportnú kapacitu hému pre kyslík.

Tento proces má na telo niekoľko škodlivých účinkov:

  1. Čoraz viac hemoglobínu stráca schopnosť prenášať kyslík a oxid uhličitý, čo vedie k extrémnym zápalom napr. v pľúcnych tkanivách, pretože schopnosť tkanív vymieňať si kyslík a oxid uhličitý sa drasticky znižuje. Tento zápal pľúc spolu so zníženou schopnosťou krvi prenášať kyslík môže viesť ku kritickému nedostatku kyslíka v tele, ktorému dýchanie môže pomôcť len v obmedzenej miere.
  2. Uvoľnený ión železa (Fe2+) je vysoko reaktívny a spôsobuje oxidačné poškodenie tkanív. V malých množstvách to telo dokáže kontrolovať, ale extrémne množstvá iónov železa uvoľnené Covidom-19 spôsobujú oxidačný stres v pľúcnych tkanivách, čo vedie k ďalšiemu zápalu a rozsiahlemu poškodeniu tkanív. Na rozdiel od známeho zápalu pľúc zápal spôsobený liekom Covid-19 zvyčajne postihuje obe pľúca súčasne.

To znamená, že ak organizmus pacienta neprekoná vírus skôr, ako začne výrazne klesať hladina kyslíka v krvi, môže dôjsť k závažnému stavu nedostatku kyslíka, čo vedie k poškodeniu alebo zastaveniu činnosti všetkých orgánov postihnutých základným ochorením.

Ako môže pomôcť laserové svetlo?

Už viac ako 70 rokov veda vie, že v našom tele existuje mnoho typov molekúl a častíc citlivých na svetlo. Porfyrín je jednou z najdôležitejších svetlocitlivých zlúčenín, ktorá zohráva úlohu pri prenose kyslíka a oxidu uhličitého.

  1. Porfyrín možno účinne excitovať laserom.
  2. Pri vhodnom dodaní energie excitovaný porfyrín preruší svoju väzbu s povrchovým proteínom ORF8 vírusu Covid-19, ktorý sa potom oddelí od porfyrínu.
  3. Porfyrín môže opäť viazať voľné ióny železa, takže HEM (a hemoglobín) môže opäť prenášať kyslík a oxid uhličitý.
  4. hladina kyslíka v krvi sa zlepší, čím sa zvýši zásobovanie organizmu kyslíkom a zníži sa množstvo oxidu uhličitého, ktorý sa hromadí v pľúcnych tkanivách a spôsobuje zápal.

 

Výskumný liečebný protokol

- Vlnová dĺžka: 660 nm laserového svetla

- Výkon lasera: 25-40 mW

- Optika: bezpečné rozptýlené laserové žiarenie (ochranný odev v nemocniciach neumožňuje použitie ochranných laserových okuliarov)

- Metóda liečby: osvetlenie nosovej dutiny

- Frekvencia liečby: 2x denne, 5-5 min.

Uvedený mechanizmus účinku podporujú prípadové štúdie, ktoré budú zverejnené po ukončení výskumu.

Okrem toho je v literatúre niekoľko štúdií, ktoré dokazujú účinky lasera na imunitný systém a ktoré sú uvedené nižšie.

 

Naším cieľom je poskytnúť aktuálny prehľad výskumu, ktorý pomôže odborníkom v boji proti epidémii koronavírusov a informovať verejnosť.

Úmrtnosť 1 - 5 % pri celosvetovej epidémii COVID-19 je pravdepodobne spôsobená syndrómom akútnej respiračnej tiesne (ARDS) a cytokínovou búrkou.

Značná časť pacientov, ktorí si vyžadujú intubáciu, neprekoná ochorenie napriek dostupnosti ventilátorov a najlepšej starostlivosti.

Výskumníci na celom svete hľadajú protizápalové lieky v nádeji, že nájdu liek na COVID-19.

Terapia mäkkým laserom (LLLT) má silný protizápalový účinok, ktorý bol potvrdený metaanalýzami, čo z nej robí potenciálnu terapiu ARDS.

LLLT už desaťročia používajú lekári, fyzioterapeuti a zdravotné sestry na celom svete na zmiernenie bolesti, hojenie rán a iných zdravotných problémov.

Používa sa aj vo veterinárnej medicíne pri ochoreniach dýchacích ciest, ako je napríklad zápal pľúc. Nízkoenergetické laserové svetlo sa aplikuje na povrch kože, aby vyvolalo lokálne a systémové účinky.

Na základe klinických skúseností, recenzovaných štúdií a laboratórnych údajov zo štúdií na zvieratách LLLT tlmí cytokínovú búrku na viacerých úrovniach a znižuje množstvo kľúčových zápalových metabolitov.

LLLT je bezpečná, účinná, lacná, bez vedľajších účinkov a možno ju kombinovať s konvenčnou liečbou ARDS.

Zhrnieme účinky LLLT na zápal pľúc a poskytneme protokol pre pacientov s COVID-19, ktorí vyžadujú lekársku liečbu.

LLLT v kombinácii s konvenčnou lekárskou liečbou môže zabrániť progresii COVID-19, minimalizovať dĺžku pobytu na ventilátore, zlepšiť proces hojenia a skrátiť čas zotavenia.

Boston Herald Článok: Bezbolestná laserová liečba, ktorá sa tradične používa na zníženie zápalu, môže pomôcť pacientom s koronavírusom.

Laserová liečba ukázala pozitívne výsledky u pacienta s ťažkou formou COVID-19, ktorý bol intubovaný a vďaka laseru mohol byť po niekoľkých dňoch prepustený z nemocnice.

 

"Išlo o človeka, ktorý si už naozaj nevedel poradiť, nemohol jesť, nemohol vstať z postele," povedal Dr. Scott Sigman, ortopedický chirurg a tímový lekár na UMass Lowell...

... Pacient bol prijatý na jednotku intenzívnej starostlivosti s ťažkým kašľom a pred laserovým ošetrením nebol schopný chodiť. Prognóza znela, že bude napojený na ventilátor," povedal doktor Sigman.

Laserová liečba je terapia, ktorú pacienti necítia, nepočujú ani nevidia a nemá žiadne vedľajšie účinky.

 

Po rokoch používania laserov ako techniky na zmiernenie bolesti u pacientov trpiacich zápalom v oblastiach, ako je členok alebo koleno, si doktor Sigman myslel, že by mohla fungovať aj u pacientov s ťažkou formou COVID, ktorí trpia intenzívnym zápalom spôsobeným týmto ochorením.

 

Sigman povedal, že po prvom ošetrení laserom sa veľmi chorý muž posadil a povedal: "Hej, doktore, nevadí, ak si objednám jahodový kokteil?"...

 

Podrobnosti: https://www.bostonherald.com/2020/08/11/laser-treatment-for-coronavirus-shows-positive-results-in-patient-with-severe-disease/

Safe Laser technológia

Technológia Safe Lasera spočíva v tom, že špeciálny rozptylový povrch premieňa paralelný, pre oči nebezpečný svetelný lúč lasera na lúč, ktorý je pre oko úplne neškodný.

Vďaka tejto novej technológii možno teraz tieto špeciálne "mäkké lasery" bezpečne používať aj doma!

Zariadenia Safe Laser majú nový, špeciálny laserový zdroj svetla, ktorý podobne ako iné lasery vyžaruje polarizované, koherentné, monochromatické svetlo, ale na rozdiel od bežných laserov jeho svetlo nie je paralelné a nedá sa opticky zamerať do bodu.

Táto nová technológia sa nazýva "bezpečný laser".

Poškodenie oka je spôsobené tým, že svetlo dopadajúce na šošovku je šošovkou sústredené na menšiu plochu a výsledná vysoká hustota výkonu môže oko poškodiť.

Svetlo z bežných laserov (takmer paralelných) môže dosiahnuť šošovku oka aj z veľkej vzdialenosti a zaostriť ju do bodu. Výsledná vysoká hustota výkonu poškodí oko.

Optika "bezpečného lasera" rozptyľuje laserové svetlo pomocou systému šošoviek.

Nasleduje sekundárna (terciárna) veľká rozptylná plocha, ktorá zabezpečuje, že šošovka oka nemôže zaostriť svetlo do bodu. Tým sa svetlo rozptýli na veľkú plochu v ohniskovej rovine, takže nevzniká škodlivá hustota výkonu.

Bezpečné laserové zariadenia sú pre oko neškodné, pretože svetlo vychádza z pomerne veľkej rozptylovej plochy, má veľký rozptyl, takže šošovka nemôže zaostriť na malý bod svetla, a preto nepoškodzuje zrakový nerv ani zrakový nerv.

Safe Laser zariadenia sú klasifikované ako laserové zariadenia bezpečnostnej triedy I a II.

Bezpečnostné laserové okuliare sa nevyžadujú.

Musia sa však dodržiavať bezpečnostné predpisy pre lasery triedy I a II!

SL500 Infra a SL1800 Infra = laserové zariadenia "triedy 1",

SL150 = laserové zariadenie "triedy 2",

podľa MSZ EN60825-1 "Požiadavky na bezpečnosť žiarenia pre laserové výrobky" .

- Na klasifikáciu sa použili požiadavky normy pre rozptýlené žiarenie.

- Meranie a klasifikácia vykonané optickým laboratóriom Wignerovho fyzikálneho výskumného centra (predtým KFKI-SZFKI).

-Nedívajte sa do laserového lúča ani ho nesmerujte do očí iných osôb!

- Nemierte laserovým lúčom na reflexný povrch!

- 660 nm žiarenie vyžarované laserovým zariadením (SL30 a SL150) nie je nebezpečné pre oči, pretože automatický žmurkací reflex oka (s reakčným časom 0,25 s) poskytuje ochranu. Ak nie je vložené žiadne optické zariadenie (napr. konvergentná šošovka), nie sú potrebné žiadne ochranné prostriedky (napr. okuliare).

- Hustota výkonu laserového systému (SL500 Infra) pri pozorovacej vzdialenosti definovanej normou spĺňa podmienky laserovej triedy 1 a je bezpečná pre oči.

- Zariadenie sa musí uchovávať mimo dosahu detí!

- Zariadenie sa smie zapínať len vtedy, keď je namierené na cieľovú oblasť!

- Zariadenie nepoužívajte, ak je poškodené alebo nefunkčné!

- NEDEMONTUJTE optiku ani nezapínajte optiku, ak je poškodená!

- Aby sa predišlo nebezpečenstvu, servis by mal vykonávať len výrobca.

- Používateľ musí zariadenie používať na vlastné riziko. Výrobca ani distribútor nenesú zodpovednosť za škody spôsobené nesprávnym používaním.