Športové zranenia

V posledných desaťročiach využívali športoví lekári mäkké lasery najmä na liečbu športových zranení, ale najnovšie výskumy ukazujú, že laserová liečba je veľmi účinná aj v iných oblastiach.

Mäkké laserové efekty v športe:

- Zlepšenie vytrvalosti

Infračervené (808 - 830 nm) laserové žiarenie pred tréningom a súťažou zlepšuje svalovú výkonnosť, odďaľuje nástup svalovej únavy a výrazne znižuje koncentráciu kyseliny mliečnej.

 

Optimalizácia výkonu

Laserové ožarovanie pred tréningom zlepšuje mitochondriálnu funkciu svalových buniek, čím podporuje efektívnejšie zásobovanie kyslíkom. Okrem toho laserové svetlo zlepšuje prekrvenie svalov, čím sa zvyšuje mikrocirkulácia a prísun živín.

Regenerácia

Laserové ožarovanie po cvičení pomáha svalom a väzom rýchlejšie regenerovať. Urýchľuje odbúravanie kyseliny mliečnej a znižuje svalovú únavu.

Odporúča sa najmä pri športoch, pri ktorých dochádza k opakovanej záťaži.

Rehabilitácia športových zranení

Dôležitými fyziologickými účinkami laserového svetla je zníženie zápalu, podpora hojenia opuchov a opuchov spôsobených traumatickými zraneniami a účinné zmiernenie akútnej a chronickej bolesti.

Medzi ďalšie priaznivé účinky patrí pomoc pri hojení epitelových poranení, pooperačných rán, zlomených kostí, natrhnutých väzov a svalov.

Výskum a veľké množstvo prípadových štúdií preukázali, že liečba laserom výrazne urýchľuje dobu hojenia športových zranení, zlepšuje rehabilitáciu a znižuje pravdepodobnosť opätovného zranenia.